index
Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim

Güneş Ürünlerindeki SPF Nedir?

Güneş Ürünlerindeki SPF Nedir?

Güneş ışınlarına yeterli miktarda maruz kalmak cildinize fayda sağlasa da yüksek oranda güneş ışığına maruz kalmak olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Güneş ışınları D vitamini kaynağıdır. Kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için büyük öneme sahiptir. Bu olumlu etkilerin yanı sıra güneş ışınları radyoaktif özellikte olan ve cilde zarar veren ultraviyole ışınları da içerir. Güneş ışınları derinin alt tabakalarına etki ederek yaşlanma belirti ve etkilerini artırır ve cilt kanserine sebep olabilir. Bu sebeple cildi zararlı güneş ışınlarının etkisine karşı koruyan cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

SPF Nedir?

SPF açılımı “Sun Protection Factor” yani güneş koruma faktörü anlamına gelir. Cildin güneşten gelen olumsuz etkilerinden korunmak için güneş koruyucu ürünler kullanılır. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör SPF içeriğidir. SPF, hafif, orta ve yüksek güneş koruma düzeylerini ifade eder, böylece cildinizi istediğiniz düzeyde koruyabilir ve güneşin olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz.

Genellikle sahil gibi denize girilecek alanlarda kullanılan düşük faktörlü ürünler bronzlaşmak için tercih edilir ancak düşük faktörlü SPF içeren ürünleri kullanmak ciltte leke ve ton eşitsizliğine sebep olabilir.

Güneş koruyucu ürünlerinde SPF 15, SPF 30, SPF 50 gibi yazılar görülür. Bu ibarelerin farklı SPF değerlerini göstermesinin sebebi ise güneş ışınlarının cildi yakma etkisi ve tercih edilen ürünün bu etkiyi azaltma oranını ifade eder. SPF ürünlerinin içeriğindeki değerler güneşte kalmanıza bağlı olarak koruma sağlar. SPF 15 ve SPF 20 gibi düşük değerlere sahip güneş koruyucular en fazla 1,5 saatlik bir koruma sağlar. SPF 30 ve SPF 50 ise 2 saat gibi daha yüksek koruma imkânı sağlar. Güneş kremi alırken içerdikleri SPF değerine dikkat etmek önemli bir ayrıntı olmaktadır.

SPF Değeri Kaç Olmalı?

SPF değeri seçerken cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi ve bireysel ihtiyaçlar önemli faktörlerdir. Genel olarak dermatologlar SPF 30'un altında olan güneş koruyucuları önermezler. SPF 30, güneşin zararlı etkilerine karşı etkili bir koruma sağlar ve genellikle günlük kullanım için uygun bir seçenektir.

Daha yüksek SPF değerleri daha fazla koruma sağlasa da bu koruma artışı belirgin bir şekilde artmaz. SPF 50 veya SPF 50+ ürünler özellikle açık tenli veya hassas cilde sahip olan kişiler için yüksek güneş koruması sağlayabilir. Ancak en etkili korumayı elde etmek için ürünü düzenli aralıklarla ve yeterli miktarda uygulamak önemlidir.

Yüksek güneş koruması ve etkili koruma elde etmek için Inside Out Collagen Boost SPF50’yi kullanabilirsiniz. Inside Out Collagen Boost SPF50, cildi derinlemesine nemlendirir, onarır cildin koruyucu işlevini geri kazandırır. İçeriğinde bulunan kolajen cildin yapısını güçlendirir ve elastikiyetini artırır. Dolgun, parlak ve pürüzsüz cilt oluşumunu destekler. Ayrıca cildi erken yaşlanmaya neden olabilen UVA ve UVB ışınlarından korur.

SPF’ler Arasındaki Fark Nedir? SPF 30 ve SPF 50 Arasındaki Fark

SPF değeri arttıkça güneşe maruz kalma süresine oranla ciltte oluşabilecek yanıkların ve hasarın azalması beklenir. Ancak SPF 30 ile SPF 50 arasındaki fark belirgin bir şekilde azdır. Örneğin, SPF 30 ile %97 oranında koruma sağlanırken, SPF 50 bu oranı %98'e çıkarabilir. Her iki durumda da önemli olan ürünü düzenli aralıklarla ve yeterli miktarda uygulamaktır. Cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi ve kişisel tercihlere bağlı olarak bireyler kendi ihtiyaçlarına en uygun SPF seviyesini seçmelidirler.

Dikkat edilmesi gereken nokta,tercih ederek seçtiğiniz güneş kreminin içerisinde UVA ve UVB ışınlarına karşı da koruyuculuğunun bulunmasıdır.

Bebek ve Çocuklar için SPF Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebek ve çocukların ciltleri hassas olduğundan onlar için özel olarak üretilmiş güneş kremi ürünleri kullanmakta fayda vardır. Bebek ve çocuklar için güneş kremi seçerken ürünün içeriğinde bulunması gereken bazı özellikler olmalıdır. Mineralli koruyucuların tercih edilmesi, paraben ve parfüm içermeyen bir güneş kremi alınarak kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda seçilen güneş kreminin içeriğinde renklendirici ve alkol gibi bebek ve çocukların ciltlerine zarar verebilecek içerin bulunmaması da önemli bir özellik olmaktadır. Tercih edilen güneş kreminin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından emin olunmalı, kolay uygulama sağlanan yumuşak ve sürüldükten sonra ciltte kalıntı bırakmayan ürünlerin seçildiğinden emin olunmalıdır.

Özellikle deniz kenarında zaman geçirmeyi çok seven çocuklar için ekstra suya dayanıklı özellikleri olan güneş kremleri bulunur. Bebek ve çocuklar için üretilmiş olan güneş koruyucu ürünlerinde koruyucu faktör yüksektir.

6 aydan küçük çocukların güneşe direkt maruz kalmalarından sakınmak gerekir. Güneşli havalarda çocuklar mutlaka gölge alanlarda tutulmalı ve güneşe olan temasları olabildiğince az olmalıdır. Bebeklerin giysileri güneşli ve sıcak havalarda özellikle rahat, pamuklu ve açık renk olmalıdır. Ayrıca şapka kullanımı ile ense, kulak ve yüz bölgelerinin koruma altına alınması da büyük önem taşır.

Bebekler için üretilmiş olan güneş kremleri, içerdikleri güneş faktörlerine göre değişiklik gösterir. Güneş kremini ya da güneş losyonunu bebeğiniz için kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dermatologlar ve bebek sağlığı uzmanlarının önerilerini dinlemek ve gerekirse bir doktora başvurmak önemlidir.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş kremi, etkili koruma sağlamak için doğru bir şekilde uygulandığında daha etkili olur. İlk adım olarak, güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce cilde uygulanmalıdır. Böylelikle ürünün cilde tam olarak nüfuz etmesi ve koruyucu bir tabaka oluşturması sağlanmış olur.

Yüz, boyun, kollar, bacaklar ve diğer açıkta kalan bölgelere kremi geniş bir şekilde uygulamak önemlidir. Ürünü yeterli miktarda kullanmak da kritiktir. Genellikle bir yetişkin için yaklaşık bir tatlı kaşığı miktarında güneş kremi gereklidir. Özellikle yüz, boyun ve kulak gibi hassas bölgelere özen göstermek önemlidir. Aktiviteler arasında da düzenli aralıklarla tekrar uygulama yapmak, suya girdikten sonra veya terledikten sonra da güneş korumasını sürdürmek önemlidir.

Bu basit adımlar güneş kremi kullanımını en etkili hale getirerek cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.