index
Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim Haziran'a Özel Tüm Ürünlerde %40 Varan İndirimler • Yeni Üyelere Özel %10 Ekstra İndirim

Anti Aging Nedir, Faydaları Nelerdir?

Anti Aging Nedir, Faydaları Nelerdir?

Vücut yaşlandıkça ciltte kırışıklıkların, sarkmaların ve doğal ışıltının azalması gibi belirtiler daha belirgin hale gelebilir. Anti-aging, bu durumları en aza indirmeyi amaçlayan çeşitli uygulamalara verilen isimdir. Bu uygulamalar, ciltteki sarkmaların ve kırışıklıkların oluşturduğu yaşlanma etkilerini azaltmaya yöneliktir. Anti-aging ürünleri kullanırken, beslenme ve yaşam tarzı seçimleri gibi faktörlere dikkat etmek de cilt sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Başka bir deyişle, anti-aging, genç bir cilt görünümünü korumayı ve vücuttaki yaşlanmaya bağlı değişikliklere karşı mücadele etmeyi hedefleyen çeşitli uygulamalardır. Yaşlanma kaçınılmaz olsa da anti-aging uygulamaları yaşlanmanın etkilerini yavaşlatarak yaşam kalitesini artırmayı amaçlar.

Yaşlanmaya Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Yaşlanma, temel olarak genetik faktörlerden kaynaklansa da vücuttaki dokuların yenilenme hızının azalması, esnekliğin kaybı, yer çekimi etkisi, sigara, alkol gibi alışkanlıklar, güneş ışığı ve bazı kimyasal maddelerin cilde ve vücuda verdiği hasar gibi etkenlerle ilişkilidir.
Hasarlı olan ve yenilenmekte yavaş olup zorlanan cilt yüzeyi, parlaklığını yitirir ve incelir.

Vücutta oluşan sarkmaların asıl nedeni elastikiyeti kaybeden cildin yer çekimine karşı gelemeyerek sarkmasıdır. Yüzünüzün zararlı güneş ışınlarına fazla maruz kalması da yüzünüzde oluşacak kırışıklık ve lekelenme gibi etkilere sebep olurken, yaşlanma etkisine neden olan en büyük etkenlerden biri sigara kullanımıdır.

Anti Aging Nasıl Yapılır?

Anti aging, yaşlanma karşıtı ürünlerde sıkça karşımıza çıkan ve ‘yaşlanmak’ kelimesi ile özdeşleşmiş bir kelimedir. Cildinize düzenli bakım rutinleri uygulamaya erken yaşta başladığınızda ilk ince çizgi ve kırışıklık görünümü ile karşılaşma olasılığınız o kadar geç olacaktır.

Günlük bakımlarınızı aksatmadan cildinizi temiz tutmak ve aynı zamanda nemlendirme ihtiyacını karşılamak, anti-aging bakım ürünlerine başlama zamanınızı ertelemenin etkili bir yoludur.

Güneş koruması da yaşlanma karşıtı bakımın temel bir parçasıdır. Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmak cilt yaşlanmasını hızlandırabilir. Günlük olarak geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmak cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir.

Düzenli egzersiz yapmak da genç kalmanın bir yoludur. Egzersiz, kan dolaşımını artırabilir, enerji seviyelerini yükseltebilir ve stresle baş etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca uyku düzenine dikkat etmek de önemlidir. Yeterli ve kaliteli uyku, vücudunuzun kendini yenilemesine ve yaşlanma sürecini yavaşlatmasına yardımcı olabilir.

Anti Aging Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlanma etkilerini geciktirmek için çeşitli yöntemler ve yaklaşımlar bulunmaktadır. Kendi cildiniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tercih ettiğiniz ürünleri veya uygulamaları seçebilirsiniz. Ancak en yaygın olarak kullanılan anti aging yöntemler şunlardır:

Günlük Yaşama Yönelik Anti Aging Yöntemleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, yaşlanmayı geciktirmek için önemli bir unsurdur. İçeriği antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturmak, yeterli uyku düzenine dikkat etmek, egzersiz yapıyor olmak ve düzenli su içmeye özen göstermek sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenizde dikkat etmeniz gereken unsurlardır.

Bunların yanı sıra cildinize yapacağınız masaj ve hatta kullandığınız cilt bakımı ürünlerini cildinize masaj yaparak uygulamak da cildinizin yer çekimine yenik düşmesini yavaşlatarak yaşlanma belirtilerini engellemeye destek olur.

Ciltte belirgin olan daha derin kırışıklık izleri, lekelenmeler ve diğer yaşlanma belirtileri için dermatolojik uygulamalar da tercihe göre uygulanabilir. Lazer tedavisi, dolgu uygulamaları gibi çeşitli uygulamalar bir uzman ile birlikte görüşülebilir.

Anti Aging Cilt Bakımı Yöntemleri

Yaşlanma etkilerini geciktirmek için öncelikli olarak bir cilt bakımı rutini gerekir. Cilt bakım rutini, cildi temizleme, peeling yapma, nemlendirme ve cildi güneşin zararlı ışınlarından ve çevresel olumsuz koşullardan korumayı içermelidir. Cilt bakım rutininize, anti aging kremler, anti aging göz bakım kremleri, anti aging serumlar gibi yaşlanma karşıtı cilt bakım ürünlerini katabilir ve böylece yaşlanma belirtilerinin olumsuz sonuçlarına karşı önlem alarak iyileştirebilirsiniz.

Ciltte biriken kir ve yağları temizlemenin ilk adımı, cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün seçmektir. Bu, anti-aging cilt bakımı rutininizin temelidir. Cilt toniği kullanımı ise cildin pH dengesini düzenleyip gözenekleri sıkılaştırarak ardından uygulanacak cilt bakım ürünlerinin daha etkili bir şekilde emilimini sağlayarak devam eder.

Cildin nem ihtiyacını karşılayan nemlendiriciler, anti-aging cilt bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Krem ve serum gibi özel formüller içeren bu ürünler, cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra yaşlanma belirtilerini azaltmayı, cilt tonunu dengelemeyi ve cilt dokusunu iyileştirerek elastikiyetini artırmayı hedefler.

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak, erken zamanda cildinizde oluşacak yaşlanma belirtilerini önlemek için önemli adımlardan birisidir. Güneşten korunmak için yüksek faktörlü güneş kremi kullanabilir, cildinizi koruyan kıyafetler tercih edebilir ve güneşin zararlı ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneşe maruz kalma süresini kısa tutabilirsiniz.

Anti Aging Cilt Bakımına Nasıl Etki Eder?

Anti aging cilt bakım yöntemleri, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmayı hedefler ve cildin daha genç ve dinç görünmesini sağlar. Ciltte oluşan kızarıklık, nem dengesizliği, kuruma, cilt tonu eşitsizliği gibi cilt problemlerini önler. Bu önleyici etkiyi ise içeriğinde bulunan antioksidan, hyaluronik asit, retinol, C vitamini gibi besin maddelerinden alır. Düzenli kullanımı ile cildinizin daha sağlıklı, daha genç ve daha canlı görünmesini sağlar.

Anti Aging Yiyecekler Nelerdir?

Anti aging etkiye sahip olan yiyecekler içerilerinde antioksidanları yani C vitamini, E vitamini, A ve B vitamini, karotenoidler, bakır ve selenyum bulundurur. Hücre zarının önemli bileşenleri olan omega-3 ve omega-6 yağlarının da tüketimi anti aging etkisi bakımından önemlidir. Anti aging besinlerine kırmızı dolmalık biber, yaban mersini, avokado, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, tatlı patates, yulaf ve balık gibi ürünler örnek olarak verilebilir. Brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler antioksidan açısından zengindir ve cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olan yiyeceklerdendir. Bunların yanı sıra, yaban mersini, ahududu, çilek, kiraz, nar, kırmızı üzüm, vişne gibi kırmızı renkli meyveler de antioksidan ve antienflamatuar bakımından zengindir.

Omega-3 yağ asiti içeren ton balığı, somon gibi balıklar da cildin nem dengesini korur ve cildin ihtiyacı olan nemi artırır. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olarak cildinizin daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.

Anti Aging Krem Nedir?

Cildinizin taze, canlı ve genç bir görünüm kazanması için anti-aging kremleri tercih edebilirsiniz. Bu kremler, cildinize elastikiyet kazandırmak, korumak, sıkı bir görünüm sağlamak, kırışıklık görünümünü azaltmak ve düzenli kullanımda yeni kırışıklıkların önüne geçmek, ince çizgileri azaltmak ve cildinizi pürüzsüzleştirmek konularında yardımcı olabilir.

Anti-aging kremler, A vitamini ile güçlendirilen formüller sayesinde ciltteki kolajen miktarını artırmaya yardımcı olur. Bu kremler, cilt yüzeyindeki elastikiyeti restore eder ve daha sıkı bir cilt formuna ulaşmanıza destek olur. Ayrıca, anti-aging kremlerinde bulunan özel içerikler sayesinde ciltten uzaklaşması gereken ölü hücreleri nazikçe temizleyerek, yıpranmış cilt yüzeyinin altından yeni ve taze bir cilt tabakasının ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Anti aging uygulamalarının amacı gözle görülür yaşlanma belirtilerini azaltmak ve genç bir görünüm açısından cildi desteklemektir. Inside Out Everyday Cream, kırışıklıkları, ince çizgileri, lekelenmeleri ve cilt sarkmalarını en aza indirmeyi hedefleyen bir üründür. Bu krem, cilt dokusunu ve esnekliğini iyileştirmeye yardımcı olurken lekelenme sonucunda oluşan ton eşitsizliğini düzelterek cildinizi daha parlak ve genç bir ışıltıyla canlandırmanıza katkı sağlar.

Anti aging kremleri cildinizi dolgunlaştırır, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. İçeriğinde bulunan A vitamini ciltte güneş lekeleri ile oluşan renk eşitsizliğini gidermeye destek olurken, cilt tonunun açılması için yardımcı olan meyve asidi gibi içerikleri de formülünde barındırır. Hyaluronik asit içeren ve su tutucu özelliği sayesinde cildin nem seviyesinin dengesini korumaya yardımcı olması sağlanır.

Anti Aging Cilt Bakımı Önerileri

Anti aging cilt bakım önerileri sırasıyla cildi temizlemek, tonik uygulamak, serum, antioksidanlar uygulamak, nemlendirici uygulamak ve yüz masajı yapmaktır. Aşağıdaki adımları uygulayarak etkili bir anti aging cilt bakımı yapabilirsiniz:

Nemlendirici

Temizlenen cilt yüzeyinden arındırılan tüm kötü ve olumsuz koşulların yanı sıra cilde gereken olumlu ve iyi hücreler de arınıyor olduğundan cildin donuklaşması ve kuruması olasıdır. Özellikle bu sebeple temizleyici ardından cilde uygulayacağınız tonik ve nemlendirici ile cilde ihtiyacı olan nem kazandırılır.

Gündüz Serumu

Yüz serumları, günlük bakım ve nemlendirici etkilerinin yeterli gelmediği durumlarda cildinizin alt katmanlarına nüfuz ederek cildin derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Hızlı emilim sağlamaları için jel formunda olan serumların içerikleri bakımından besin değerleri oldukça yüksektir.

Anti-aging cilt bakımında antioksidanların önemi oldukça büyüktür. Zararlı güneş ışınları, çevre kirliliği, hava koşulları, düzensiz beslenme, uyku eksikliği ve stres gibi faktörlerin yanı sıra yaşlanma süreci ve çevresel etmenler, ciltteki yaşlanma belirtilerini hızlandırabilir. Antioksidanları günlük bakım rutininize ekleyerek, bu faktörlerin neden olduğu olası zararları en aza indirmeyi hedefleyebilirsiniz.

Antioksidanlar, anti aging etkisi gösterir ve yaşlanma karşıtı etkisini C vitamini bir serum ile elde edebilirsiniz. C vitamininin ince çizgiler, kırışıklıklar, renk eşitsizliği ve esneklik kaybı gibi yaşlanma belirtilerine olan etkisi çok etkili görülmektedir.

Gece Serumu

Serum gibi ürünlerin kullanımından önce cildinizin temizlenmesi gerekir. Serum ürününden 2-3 damla gibi bir miktar elinize alıp yukarı doğru hareketlerle yüz ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına ve yaşınıza göre seçeceğiniz serum ile daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
Gece serumları, anti-aging bakımında etkili ve bir gözle görülür etki sağlayan retinol içeren ürünleri içerebilir. Bu ürünlerin kullanımı, kırışıklıkların azaldığının gözlemlenmesine katkıda bulunabilir.